2009

18th Annual Kaslo Jazz Etc Festival 
July 31 – August 2, 2009

Featuring Performances by:

Aaron Nazrul Band, Amanda Tossoff Quintet, Barbara Dennerlein, Bill Evans-Soulgrass, Blackie and the Rodeo Kings, Brad Turner Quartet, Canefire, Elmer Ferrer Band, Five Alarm Funk, John Lee Sanders, Le Fuzz, Mimosa, Playmor Junction, Reptet, Richie Havens, Ridley Bent

2010

19th Annual Kaslo Jazz Etc Festival

July 30 – August 1, 2010

Featuring performances by:

Arsen Shomakhov, Camilo Nu Band, Cheryl Hodge, Cookie Hoops, Eh Trane, John Korsrud, Jude Davidson’s Circo de Teatro, Kevin Stanway, Melody Diachun, MonkeyJunk, Ruthie Foster, South Thunderbird Band, Spyro Gyra, Superwierdo, Tambura Rasa, Tenise Truman, Terminal Station, The Bad Plus

2011

 20th Annual Kaslo Jazz Etc Festival

July 29 – 31, 2011

Featuring Performances by:

Dan Mangan, David Gogo, Delhi to Dublin, Elena Yeung, Evacuation Route, Gabriel Palatchi Band, Holger Peterson/Stony Plains Records, Jim Byrnes, Maria in the Shower, Mark Hummel & the Blues Survivors, Mr. Something Something, Oxygen Orkestar, Paul Peress, Phil Dwyer Trio, Sinistrio, Tenise Truman, The Consonance, The Crackling, The Night Crawlers, Toby Beard Band

2012

21st Annual Kaslo Jazz Etc Festival 
August 3 – 5, 2012

Featuring performances by:

Altered Laws, Bananafish Dance Orchestra, Bessie and the BackEddies, Electric Monk, Five Alarm Funk, HAM, Harpoonist and The Axe Murderer, Hornography, Jayli & the Wolf, Jimmy Bowskill, Kirby Sewell Band, Laura Landsberg and Homeward Bound, Gabriel Palatchi Band, Phil Dwyer Band, Poly Sonic Tonic, Ruffled Grouse, Septeto Santiguerro, Taj Mahal Trio, Victor Jordan (Musically Defined)

 

 

 

 

 

 

 


 

2013

22nd Annual Kaslo Jazz Etc Festival 
August 2-4, 2013

 Featuring performances by:

African Showboyz, Approaching Normal, Brani Disterheft, Clinton Swanson, Dan Brubeck, Delhi 2 Dublin, Funky Plucks, Jan Van Gold Band, Melody Diachun, Mickey Hart Band, Moonglow, Paul Peress, Shakura Saida, Stretch Orchestra, Sultans of String, Tiempo Libre


 2013 Photo Gallery

2014

23rd Annual Kaslo Jazz Etc Festival 
August 1 – 3, 2014

Featuring Performances by:

Craig Korth and the Guilty Pleasures, Current Swell, David Ward Band, Djabe, George Leach, Harpoonist & The Axe Murderer, Hornography, Jeff Lang Solo, KellyLee Evans, Matt Schofield, Maz, Rabnett 5 & Donnie Clark, Sound of the Sun, The Kelly Fawcett Trio, Tofu Stravinsky, Trespassers Will, WIL CAMPA y Su Gran Union

 

 

 

 

 

 

 

 


2015

24th Annual Kaslo Jazz Etc Festival 

July 31 – August 2, 2015

Featuring performances by:

Breakwater, Brickhouse, Cheryl Hodge, Cumako, Dan Brubeck Quartet, Dan Mangan + Blacksmith, DJ Rabs, Elliott Brood, Fish & Bird, Gabriel Palatchi Trio, Kenny Blues Boss Wayne, Lint, Lost Fingers, Lucas Myers, M’Girl, MonkeyJunk, Polyrhythmics, Rabnett & Jesse Lee, Rafferty Funksmith, Red Eyed Soul, Slocan Ramblers, Sofiella Watt and The Huckleberry Bandits, The Burn Ins, The Kootenay Divas, Trespassers Will

 

 

 

 

 

 


2016

25th Annual Kaslo Jazz Etc Festival 

July 29 – 31, 2016

Featuring performances by:

Breakwater, Brian Rosen, Buckman Coe Band, Circus Acts Insomniacs, Clinton Swanson, David Vest, Delhi 2 Dublin, Dirt Floor, Elizabeth Shepherd & Michael Occhipinti, Frazey Ford, Garuda, Jenny Robinson Band, Kids Love Jazz, Laura Landsberg’s Tribute to Ray Charles, Lost Ledge, Lucas Myers, Michael Franti & Spearhead, Moontricks, Moving Mosaic Samba Band, Odyssey 3, Oscar Lopez, Rabs & Mooves, Rafferty Funksmith, Red-Eyed Soul, Rising Appalachia, Sean Rodman, Shred Kelly, Sister Says, Slava Doval’s DanceFusion, Starseed Puppets, Tequila Mockingbird Orchestra, The Red, Green and Gold Machine, Twin Bandit, Yoga with Anjoli

Poster by: Onbeyond Meta Media

2016 Photo Gallery

 


 


 

2017

26th Annual Kaslo Jazz Etc Festival 
August 4 – 6, 2017

Featuring performances by:

A Tribe Called Red, BADBADNOTGOOD, Bessie Wapp, Blue Moon Marquee, Breakwater, Brian Rosen & The WhatNow, C.R. Avery, Cam Penner, Charles Bradley & His Extraordinaires, Circus Acts Insomniacs, Craft Beer Panel, David Vest, Dirt Floor, Dope Soda, Erica Dee, FRASE, Fred Penner, Freya, Holly Hyatt and Jon Burden, In Orbit ft. Jeff Coffin, Michael Occhipinti and Felix Pastorius, Joy Weick, Kaslo Jazz Performance Team, Kids Love Jazz, Laura Landsberg’s Tribute to Aretha Franklin, Los Lobos, Lost Ledge, Lucas Myers, Melody Diachun, Meow Mix ft. DJ Ginger, Morninglory and Sweets, Moontricks, Pauline Lamb, Preservation Hall Jazz Band, Red Eyed Soul, Shane Koyczan & The Short Story Long, Slava Doval’s DanceFusion, Sonny Rhodes, Starseed Puppets, The Boom Booms, The Eisenhauers, The Jerry Cans, The Sheepdogs, The Tequila Mockingbird Orchestra, Velle, Yoga with Anjal

Poster by Onbeyond Meta Media

2017 Photo Gallery

2017 Festival Schedule